prazskykrysarik.smrczech.eu

Pražský krysařík - chovná stanice Barbastella
Pražský krysařík

Pražský krysařík

Původ

Velmi malí pinčové - "ratlíčci" se na území Čech prý vyskytovali už dobách Rudolfa II (přelom 16. a 17. století), později však prakticky vymizeli nebo byli zahrnuti do německého plemene " malý hladkosrstý pinč". Dnešní pražský krysařík je výsledkem chovatelské rekonstrukce moderních českých chovatelů od počátku šedesátých let našeho století.

Popis

Trpasličí hladkosrstý pinč černotříslové barvy. Hlava hruškovitého tvaru, se zakulacenou lebeční partií, výrazným stopem a zužujícím se čenichem, jenž tvoří třetinu délky hlavy. Oči kulaté, co nejtmavší, vystouplé, navzájem dosti vzdálené. Uši ve tvaru písmene V, na konci zaoblené, nejlépe vztyčené, případně též poloklopené. Krk suchý, ušlechtile klenutý, bez laloku. Končetiny kolmé, rovné, jemné, ale dobře osvalené, s kočičími tlapkami. Pohyb pružný, lehký a hbitý. Trup s mírně širokým hrudníkem, dosahujícím alespoň k lokti, krátkým, rovným a pevným hřbetem a vtaženým břichem. Ocas vysoko nasazený, kupírovaný, nesený šikmo vzhůru. Srst: krátká, lesklá, bez holých míst. Zbarvení: černé se žlutými znaky (black and tan).

Charakteristika

Velmi čilý a hbitý psík bleskových reakcí a značného temperamentu. Nedůvěřivý k cizím, oddaný své rodině. Inteligentní, čistotný, přizpůsobivý.

Zvláštní nároky

Jako všichni pinčové, i krysaříci mají sklon k uštěkanosti. Vzhledem ke své křehkosti nejsou vhodnými společníky pro nejmenší děti. Musí být ubytován uvnitř.

Užití

Společenský pes, vhodný i do těch nejmenších městských bytů.

Výskyt

V poslední době se u nás začíná šířit a jeho popularita roste.

Možná záměna

S malým hladkosrstým pinčem, který je větší (minimálně o 2 cm), robustnější a nemá zakulacenou, nýbrž plochou lebku.
Created by void.